8 Temmuz 2015 Çarşamba

Elektrik Fatura Sorgulama İşlemleri

Hayatımızda kullandığımız veya faydalandığımız her şeyin bir bedeli vardır. Kişi kullandığı veya yararlandığı her şey için karşılığında bir şey vermelidir. Bu karşılık çoğu zaman para şeklinde olmaktadır. Günümüzün en çok kullanılan şeyi olan elektrikte de durum aynıdır. Aboneler bir ay boyunca elektrik kullanırlar ve ay sonunda kişiler kullandıkları miktarın karşılığı olan bedeli bu hizmeti kendilerine sağlayan şirkete geri öderler. Ne kadar ödeneceğini belirten belgeler ise fatura olarak isimlendirilmektedir. Bu faturalar hizmeti sunan şirket tarafından abonelere ulaştırılmakta ve bedelin faturada belirtilen tarihler arasında ödenmesi istenmektedir.
Faturalar nasıl ulaştırılır?
Faturalar abonelere gezici ekipler aracılığı ile ulaştırılmaktadır. Bu kişiler ellerindeki bir alet ile abonelerin sayaçlarında okudukları değeri cihaza girerler ve cihaz bu değer doğrultusunda hesapladıkları miktarı kâğıda dökerek çıkarırlar. Personel de bu kâğıdı aboneye teslim eder. Çoğu zaman teslim işlemi elden olsa da bazen abone ikamet adresinde bulunmadığı zamanlarda fatura göze çarpacak ve kaybolmayacak bir yere bırakırlar. Ancak bazı aboneler faturalarının ellerine ulaşmadığını belirterek elektrik faturaları sorgulama işlemine başvururlar. Bu işlem için hizmet sağlayıcı şirketin resmi sitesi üzerinden tahmini yaklaşık bir değer elde edilebilmektedir.
En kesin sonuç için elektrik faturaları sorgulama işleminizi hizmet sağlayıcı şirketin şubelerinden veya merkezi üzerinden yapınız. Ancak gitmeden önce eski dönemlere ait bir faturayı yanınızda götürünüz. Eğer ki, fatura yoksa abone numarasını öğrenseniz de yeterlidir.
Giderken elinizde olması gereken bir diğer bilgi ise sayacınızda okuyacağınız değeri bir kâğıda not almanız gerekir. Çünkü geçen ayın son endeksi olan değer içinde bulunduğunuz ayın ilk endeksi olacaktır. İlk ve son endeksler karşılaştırılarak size o döneme ait fatura bilginiz hesaplanacak ve fatura olarak verilecektir.  Ancak bu konuda en kolay yol sizin de tahmin edeceğiniz üzere internet üzerinde olan sorgulamadır. Ancak internet üzerinden yapılan sorgulamada bulunacak değer tahmini ve yaklaşık bir değer olduğu için gerçek tutar bu değerden çok fazla olabilme ihtimali de vardır. Dolayısıyla ödeme esnasında her ihtimale karşı ekstra para bulundurun.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder