11 Temmuz 2015 Cumartesi

Elektrik Faturası Ödemesi

Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte hayatımıza giren elektronik aletler birçok konuda bize büyük kolaylıklar sağlayarak günlük hayatımızın vazgeçilmez parçaları haline gelmiştir. İletişim, eğlence, bilgi alışverişi gibi amaçlarla kullandığımız tüm bu elektronik cihazların elektrikle çalışması, elektriğe olan gereksinimimizi en üst düzeye taşımıştır. Günümüzde fabrikaların dahi üretim için elektronik araçlar kullanmayı tercih etmesi elektriğin günlük yaşantımızdaki önemine işaret etmektedir. Bu yüzden, olası bir elektrik kesintisinin bireysel anlamda da, fabrikaları ve üretimi etkilediğinden dolayı kitlesel anlamda da olumsuz etkileri büyüktür.
 elektrik faturasi ödemeÜlkemizde elektrik dağıtımı, enerji sektöründe yapılan özelleştirmeler sonucu devlet tekelinden alınarak özel şirketlere açılmıştır. Bu yeni sistemin getirdiği yeniliklerden bir tanesi de fatura ödemelerinde yapılan değişikliklerdir. Eskiden TEDAŞ veznelerinde gerçekleştirilen fatura ödeme işlemi, bu veznelerin birçok ilimizde kaldırılması ve aynı zamanda da bankaların internet bankacılığı ve otomatik ödeme talimatı gibi kolaylıklar sağlamasıyla daha pratik hale gelmiştir.
Elektrik faturası ödeme yöntemleri dağıtım şirketlerine göre bazı farklılıklar gösterse de genel anlamda aynı şekilde yapılmaktadır. Bunlardan en yaygın ve kolay olanı, şubenize giderek yada telefon veya internet bankacılığı aracılığıyla kredi kartınızdan otomatik ödeme talimatı vermek olacaktır. Bu şekilde, fatura tutarınız her ay düzenli olarak belirttiğiniz kredi kartıyla otomatik olarak ödenecektir. Ödemelerinizi elden yapmak istediğiniz takdirde de, anlaşmalı bankalara yada en yakın PTT şubesine giderek nakit veya kredi kartınızla gerçekleştirebilirsiniz. Bu durumda dikkat etmeniz gereken husus, kredi kartınızla ödemelerinizde banka veya PTT tarafından komisyon yada işlem ücreti adı altında ekstra ücret uygulanacağıdır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder